Bebek Dostu Hastane
27 Ocak 2021

IMG_20181024_114212.jpg                                                                        

BEBEK DOSTU HASTANE

Hastanemiz 2006 Yılında sağlık bakanlığı tarafından bebek dostu hastane seçilmiş olup günümüzde de hastanemiz bebek dostu hastanedir.

Anne sütü emzirme ve gebe eğitimi (GEBE EĞİTİMLERİNE PANDEMİ NEDENİYLE ARA VERİLMİŞ OLUP EĞİTİMLER  https://khgm.saglik.gov.tr/TR,65461/uzaktan-egitim-gebe-okulu.html VERİLMEKTEDİR.) hastanemizin 1.Kat kadın doğum Servisinde eğitim verilmektedir.

Gebe ve emziren anneler randevu almaksızın burada eğitim almaktadırlar.

Hastanemizde  11 adımlı EMZİRME POLİTİKASI uygulanmaktadır.

EMZİRME  POLİTİKASI

 1. HASTANEMİZDE EMZİRMEYE İLİŞKİN YAZILI BİR POLİTİKA HAZIRLANMIŞ OLUP ÇOCUK SERVİSİ ÇOCUK POLİKLİNİĞİ EMZİRME ODASI, DOĞUMHANE VE GEBE SINIFINDA KİŞİLERİN RAHATÇA ULAŞABİLECEKLERİ ALANLARDA ASILIDIR VE EMZİRME POLİTİKASI DÜZENLİ ARALIKLARALA TÜM SAĞLIK PERSONELİNE AÇIKLAMALI OLARAK BİLGİSİ VERİLMEKTEDİR.

 2. HASTANEMİZDE TÜM HASTANE ÇALIŞANLARIBU POLİTİKA DOĞRULTUSUNDA SAĞLIK PERSONELİ 17+3 SAAT DİĞER PERSONELLER İSE BİLGİLENDİRME OLARAK EMZİRME EĞİTİMLERİNİ TAMAMLAMIŞTIR.

 3. HASTANEMİZDE HAMİLE KADINLARA, EMZİRMENİN YARARLARI VE YÖNTEMLERİ KONUSUNDA 32.GEBELİK HAFTASINDAN SONRA GEBE SINIFI EĞİTİMLERİ SIRASINDA VE EMZİRME EĞİTİMİ İSTEYEN ANNELERE EĞİTİM VERİLMEKTEDİR.

 4. HASTANEMİZDE DOĞUMDAN SONRA İLK BİR SAAT BEBEKLERİN ANNELERİ İLE TEN TEMASI KURMASI SAĞLANMAKTADIR VE ANNEYE İLK EMZİRME UYGULAMALI OLARAK YAPILMAKTADIR.

 5. HASTANEMİZDE ANNELERE EMZİRMENİN NASIL OLACAĞI VE BEBEKLERİNDEN AYRI KALDIKLARI DURUMLARDA, SÜTÜN SALGILANMASINI NASIL SÜRDÜREBİLECEKLERİ GÖSTERİLMEKTE VE HASTANEMİZDE BULUNAN ANNESÜTÜ SAĞMA CİHAZI İLE ANNE SÜTÜ SAĞILMAKTADIR.

 6. HASTANEMİZDE TIBBEN GEREKLİ GÖRÜLMEDİKÇE, ANNE SÜTÜNDEN BAŞKA YİYECEK İÇECEK VERİLMEZ.

 7. HASTANEMİZE ANNE İLE BEBEĞİN 24 SAAT BİRARADA KALMALARI SAĞLANIR.

 8. HASTANEMİZ ANNELERE BEBEKĞİN HER İSTEYİŞİNDE EMZİRİLMESİNİ TEŞFİK EDER BU NEDENLE DE HASTANEMİZDE EMZİRME ODASINDA YENİDEN DÜZENLEME YAPILMIŞTIR.

 9. HASTANEMİZDE EMZİRİLEN BEBEKLERE EMMEYİ EMZİRME SÜRECİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİĞİ İÇİN BİBERON VE EMZİK ÖNERİLMEMEKTEDİR.

 10. HASTANEMİZDE ANNELERE TABURCU OLDUKTAN SONRA DA EMZİRMEYE DEVAM EDEBİLMELERİ, KARŞILAŞABİLECEKLERİ SORUNLARI ÇÖZEBİLMELERİ, BEBEKLERİNİN VE KENDİLERİNİN KONTROLLERİNİ YAPTIRABİLMELERİ AÇISINDAN TÜM SAĞLIK PERSONELİMİZ YARDIMCI OLMAKTADIR.

 11. HASTANEMİZİN HER SAHASINDAULUSLARARASIMAMA KODU BENİMSENMEKTE OLUP TIBBEN GEREKLİ OLMADIKÇA HİÇ BİR BEBEĞE ANNEYE MAMA ÖNERİLMEMEKTEDİR.

ANNE SÜTÜ VE ÖNEMİ:

Anne sütü çok besleyicidir. Bebeğin her istediğinde emzirilerek bu sütten yararlanması sağlanmalıdır. Bebeğin yeterince anne sütü aldığı, haftada en az 150 gr. kilo alması ve günde en az 6-7 kez bezini ıslatmasıyla anlaşılır.

 Anne sütünde bütün vitaminler vardır, yeterli olmayan sadece D vitaminidir. 2.haftadan başlayarak doktorunuzun verdiği D vitamini içeren damla yada şurubu düzenli kullanırsanız bebeğinizin en doğru şekilde beslenmesini sağlamış olursunuz.

İlk 6 ay yalnızca anne sütüyle beslediğiniz bebeğiniz ishal, bronşit, zatüre gibi bulaşıcı hastalıklara ve allerjik hastalıklara daha az yakalanırlar dolayısıyla daha sağlıklı büyürler. Bu aylarda anne sütüyle birlikte verilen ek besinler bebeğin emme gereksinimini azaltacağından anne sütünden yeterince yararlanmasını engeller.

Her emzirmede ilk gelen süt daha az yağ içeren ön süttür. Bebek emmeyi sürdürdükçe sütün bileşimi değişir, yağ miktarı artar. En fazla yağ içeren süt, emzirmenin sonunda salgılanan süttür, buna son süt denir. Bebeğin hem ön süte hem de son süte ihtiyacı vardır. Bebek memeye doğru yerleştirilip, doyana ve memeyi kendisi bırakana kadar memede tutulursa hem ön sütten hem de son sütten alır. Bebek daha emmek istiyorsa ikinci memeden verilebilir. Tüm annelerin sütü yararlıdır. Anne sütüyle beslenen bebekler her beslenmeden sonra veya beslenmeye başlandığında bir miktar kaka yapabilirler bu normaldir.

            Süt yapımını arttıran en önemli etmen bebeğinin sık aralıklarla ve uygun şekilde emzirilmesidir. Göğüslerin boşalması ile süt yapımı artar. Bu nedenle bebeğin sık sık emzirilmesi gerekir. Bebeğin emmediği durumlarda göğsün elle ya da bir süt pompası ile sağılarak mutlaka boşaltılması gerekmektedir.


.