Sosyal Sorumluluk Projelerimiz
04 Kasım 2019ÖMRÜ  BİTMİŞ(KULLANILAMAYACAK) DURUMDA OLAN PİLLERİNİZİ ÇÖPE ATMAYIN, GERİ DÖNÜŞÜME YOLLAYIN

Piller, kağıt, metal ve cam gibi atıklara göre daha az hacme sahip olmalarına rağmen, onlardan binlerce kat daha fazla doğal yaşama ve insan sağlığına zararlı maddeler içermektedir.

CİVA: Civa oksit pilindeki cıva miktarı 800 ton içme suyunu kullanılamaz hale getirmektedir. İçme suyu veya gıda zinciri ile insan vücuduna giren cıva; kansere, sağırlık gibi nörolojik bozukluklara, böbrek, karaciğer ve beyin dokularının tahribine, sakat doğumlara neden olmaktadır.

KADMİYUM: Vücutta yarılanma ömrü 10-25 yıldır. Vücudun kalsiyum yerine kadmiyum depolaması nedeniyle kemik yapısı zayıflar, ileri safhalarda öksürmek bile kemiklerin kırılmasına neden olur.

KURŞUN: Kemik ve diş gibi sert dokularda yarılanma ömrü 20 yıldır. Demir ve kalsiyum eksikliği, D vitamini fazlalığı olan vücutlarda kurşun daha fazla birikir. 0-6 yaş grubu çocuklar yetişkinlere göre 4 kat daha fazla etkilenir. Sağırlığa ve kansızlığa, böbrek ve beyin iltihaplanmasına, kısırlığa, kansere ve dolaylı ölümlere neden olur. Kurşun pillerin iyi bir geri dönüşüm oranı vardır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi  pillerin insan sağlığı ve doğaya verdiği zararlardan dolayı çöpe atmak yerine hastanemizdeki atık pilleri pil atık kutusuna atarak geri dönüşümünü sağlıyoruz. Sizlerde  hastanemizde bulunan pil atık kutusuna atarak geri dönüşüme göndebilirsiniz.


 HASTA ÇOCUKLARIMIZ İÇİN ESKİ-YENİ FARK ETMEZ

Hastane çalışanlarımızın eski-yeni kıyafet ve oyuncakları hastanemiz servislerinden herhangi bir serviste yatmakta olan, ihtiyaç sahibi olan bebek ve çocuklarımıza bağışlıyoruz. Sizler de bağışlamak isterseniz hastanemiz çocuk servisi hemşirelerine oyuncak ve kıyafetleri bırakabilirsiniz.